DOT - stáří pneumatik

Řidiči se často ptají, kdy jsou pneumatiky považovány za příliš staré. Obávají se, že pokud koupí pneumatiky, které jsou staré jeden nebo dva roky, dostanou nekvalitní zboží. Ve skutečnosti je to však jinak. Od jakého data lze považovat pneumatiku za "starou"?

Pokud jsou správně skladovány v suchu, chladu a temnu, věk se na nich projevuje minimálně. Všichni přední výrobci pneumatik souhlasí s tím, že dobře skladované pneumatiky stárnou 17krát pomaleji než v provozu.

Pneumatiky, které byly vyrobeny před třemi týdny a na kterých již jezdíte, jsou stejně "staré" jako pneumatiky s rokem starým označením DOT.

 
 

Pneumatiky ve skutečnosti začínají stárnout až po obutí

Někteří řidiči při výběru pneumatik kladou důraz na věk gumy, který se dá zjistit z údajů v kódu DOT, a požadují, aby pneumatiky byly vyrobeny v aktuálním roce. Tyto obavy jsou však zbytečné. Stáří pneumatiky nemusí znamenat horší kvalitu a pokud si zakoupíte dvouleté pneumatiky od prověřeného prodejce, budou mít stejné vlastnosti jako pneumatiky vyrobené před několika týdny. Správným skladováním pneumatik totiž pneumatika nestárne. U nás můžete mít jistotu, že Vaše pneumatiky jsou skladovány na profesionální úrovni, aby se minimalizoval vliv stárnutí na jejich kvalitu.

 

Jakým způsobem skladovat pneumatiky, aby vydržely co nejdéle?

Pro správné skladování pneumatik je klíčové temné prostředí, protože UV záření je pro ně nejvíce škodlivé. Ideální teplota v místnosti by měla být konstantní, ideálně kolem 15 °C. Kromě toho je důležité udržovat suché prostředí, kde pláště nemají dlouhodobý styk s vodou nebo jinými chemikáliemi, jako jsou oleje nebo jiné přípravky.

 

Jak s pneumatikami jezdit, aby vydržely co nejdéle?

Jak rychle se opotřebovávají vaše pneumatiky, můžete ovlivnit i vy sám. Mezi nejdůležitější faktory patří:

  • Individuální styl řízení - agresivní jízda a parkování na obrubníku neprospívají trvanlivosti pneumatik.
  • Správná geometrie kol, stav náprav a tlumičů - pomáhá zabránit asymetrickému opotřebení dezénu.
  • Délka vystavení UV záření - pokud můžete, parkujte v garáži, protože slunce zrychluje stárnutí pneumatik.
  • Kvalita povrchu vozovky - vyhýbejte se dírám a výmolům, což může být v českých podmínkách obtížné.

Samozřejmostí by pak měly být pravidelné servisní prohlídky, při kterých si ověříte hloubku a stav dezénu i seřízení podvozku

Můžete být klidní, že dobře uložené pneumatiky si udrží svou kvalitu i po několika letech od výroby. Nemusíte se obávat, že pneumatiky vyrobené před několika lety jsou horší nebo nedostatečné. Výrobci a prodejci se snaží prodávat pouze nejvyšší kvalitu, nechtějí poškodit svou reputaci tím, že by nabízeli špatné zboží.

 
  • CONTINENTAL: "Správně skladované a nepoužívané pneumatiky do stáří 6 let mohou být prodávány jako nové pneumatiky a je možné je používat v běžném provozu."
  • Nokian: "Původní technické vlastnosti pneumatiky mohou být zachovány až po dobu pěti let.
  • Michelin: "Není rozdíl v chování nově vyrobených pneumatik a těch, které jsou staré 3 roky, pokud se správně skladovaly."
  • Goodyear: "Neexistují žádná vědecká ani technická data, jež by stanovovala maximální stáří nové, nepoužité pneumatiky. Prodejci však musí pneumatiky řádně skladovat."
  • Zeknova : Pneumatiky  nemění při správném skladování svou  funkčnost  ani po době 6-ti  let

Hlavními faktory ovlivňujícími opotřebení pneumatik jsou vystavení světlu a kolísání teploty.

Pneumatiky postupně stárnou především kvůli dlouhodobému vystavení UV záření, nikoli však způsobením věku. Proto jsou výrobci i prodejci pečliví při skladování pneumatik a usilují o suché a tmavé prostory s konstantní teplotou. Kromě toho je důležité, aby byly pláště uloženy správně, aby se svou vlastní vahou nezdeformovaly.

Při správném skladování jsou pneumatiky chráněny proti vlhkosti a teplotním výkyvům, takže stárnutí postupuje velmi pomalu. Proces stárnutí začíná až v okamžiku, kdy jsou pneumatiky nasazeny na kola a vystaveny slunečnímu záření a vlhkosti.

 

Řidiči mohou přispět k omezení stárnutí pneumatik

Namísto zaměření na datum výroby, je klíčové pravidelně pečovat o pneumatiky, což výrazně prodlouží jejich životnost a zajišťuje kvalitní a bezpečnou jízdu.

  

Jakmile si všimnete drobných trhlin nebo jiných známek opotřebení na svých pneumatikách, je nejlepší je co nejdříve vyměnit. 

Jak definují odborníci skutečně staré pneumatiky?

DOT číslo na pneumatikách není zásadním faktorem pro kvalitu pneumatik. Pneumatiky uskladněné v suchu, při teplotě do 15 °C a v ochranném prostředí mohou stárnout velmi pomalu. Podle odborníků lze v případě kvalitního profesionálního skladování pneumatik bezpečně používat až 5 let od data výroby.

 

I když jsou pneumatiky staré 5 let, rozdíl ve vlastnostech oproti novým plášťům je zanedbatelný. Dokonce i profesionální testovací jezdci nejsou schopni tento rozdíl rozpoznat. Současné směsi, ze kterých jsou pláště vyráběny, obsahují činidla, která postupně uvolňují a udržují tak kvalitu pneumatik i po delší dobu.

Pneumatiky jsou považovány za staré po 10 letech od data výroby a v tomto věku již ztrácejí své jízdní vlastnosti, bez ohledu na stav dezénu. Proto je v takovém případě důležité je vyměnit za nové kvalitní pneumatiky.

 
Zpět do obchodu